Test zimných pneumatík 225/55 R17 AutoBild 2020

2.10.2020

Najnovší test zimných pneu 225/55 R17 prináša majiteľom menších a kompaktných SUV hneď tri užitočné tipy. Na čo si dať pozor u lacných značiek, do ktorého modelu sa oplatí investovať a aký dezén za dostupnú cenu konkuruje prémiovej triede. Nápovedou je, že pochádza z Holandska.


Ako sa testovalo


Redaktori AutoBildu obuli 10 zimných značiek 225/55 R17 na BMW X1 a vyrazili testovať na zasnežený, mokrý a suchý okruh. Za vypichnutie stojí rozhodne ich skúsenosť s budgetovými pneumatikami Syron Everest 1 Plus a Duraturn Mozzo Winter, ktoré v disciplínach na snehu predviedli celkom dobrý výkon. Z toho ale neboli komisári nijako zvlášť ohromení. Výrobcovia zimných pneumatík za nízku cenu totiž vsádzajú hlavne na obstojné vlastnosti na snehu. Je to totiž kritérium, podľa ktorého vodiči často pneumatiky vyberajú. Slovenská zima ale nie je len o snehu. Na ceste sa tiež stretnete s premrznutým asfaltom, brečkou či vodou. A práve v týchto disciplínach lacné plášte prepadajú na plnej čiare.

Majitelov vozidiel SUV a 4 × 4 výsledok pravdepodobne neprekvapí. neumatika Goodyear UltraGrip Performance + sa u nich totiž teší veľkej popularite už od svojho uvedenia v roku 2019. V testoch zimných pneu 215/55 R17 a 225/45 R17 typických práve pre SUV model získal zlaté medaily za skvele vyvážené jazdné vlastnosti. A nič sa na tom nemení ani tento rok. Okrem vysokého komfortu americká značka predviedla najlepší výkon na snehu. Správanie bolo predvídateľné aj vo vysokých rýchlostiach a priľnavosť maximálna. Na suchu a mokru navyše dezén prekvapil veľmi krátkou brzdnou dráhou, ktorá bola takmer rovnaká ako u letných pneumatík. To komisárov presvedčilo natoľko, že v konečnom sčítaní udelili Goodyear známku "príkladný".

Vybrať e-shop

Rekordman tohto roku v počte nazbieraných medailí z testov nesklamal ani v rozmere 225/55 R17. Bridgestone Blizzak LM005 je prvá zimná pneumatika, ktorá získala hodnotenie "A" na mokre vo všetkých rozmeroch. A výsledky len potvrdzujú, že zaslúžene. Vďaka stovkám hlbokých drážok si plášť poradil s odvodom vody okamžite. Testovací jazdci sa tak mohli s vozidlom preháňať i vysokou rýchlosťou bez toho, aby sa museli obávať aquaplaningu. Takmer bezchybný výkon ale pneu predviedla aj na snehu a suchom asfalte. Krátke brzdenie, skvelé reakcie aj vysoká stabilita sú kritériá, ktoré hrajú pri jazde dôležitú úlohu. A tak sa niet čomu diviť, že si Bridgestone odniesla v konečnom hodnotení známku "príkladný".

Vybrať e-shop


Tretie miesto:

Michelin Alpin 6

Medzi najsilnejšie stránky pneumatiky Michelin Alpin 6 patrili v teste jej vyvážené vlastnosti. Dezén totiž jazdil veľmi spoľahlivo vo všetkých zimných podmienkach. Komisári v hodnotení vyzdvihli bočné vedenie na mokrých svahoch, presné reakcie pri riadení a výbornú odozvu. U francúzskej značky vás tiež poteší vysoký kilometrový nájazd a rovnaké jazdné vlastnosti po celú životnosť. Alpin 6 má totiž špeciálne prerezanie dezénu, vďaka čomu sa pri jeho úbytku tvoria nové drážky. Za dlhú životnosť zase vďačí odolnej zmesi, ktorá pomáha hladkému odvaľovaniu. Počiatočná investícia, ktorá sa môže zdať na prvý pohľad vyššia, sa vám tak v konečnom súčte vráti niekoľkokrát.

Vybrať e-shop

Hodnotenie "príkladný" v teste dostala aj pneumatika strednej triedy Vredestein Wintrac Pro. Holandský výrobca vsádza na vyvážené jazdné vlastnosti za dostupnú cenu. A ako dokazujú výsledky, darí sa mu to. Dezén Wintrac Pre totiž vidíme na stupienku víťazov už po piaty krát. To je od jeho uvedenia na trh v roku 2018 viac než obstojný výkon. Pneumatika síce v niektorých disciplínach na prémiové plášte nestačila. j tak ale bodovala v ochrane proti aquaplaningu. Brzdila krátko na mokre a vynikala spoľahlivou ovládateľnosťou na snehu. Konečná známka je tak viac než zaslúžená.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Goodyear UltraGrip Performance +
 

príkladné 2 2+ 1
Bridgestone Blizzak LM005
príkladné 2 2+ 2+
Michelin Alpin 6
 

príkladné 2 2+ 2
Vredestein Wintrac Pro
príkladné 2 2+ 2
5. Dunlop Winter Sport 5
 

dobré 2 2+ 1
6. Toyo S944 Observe
dobré 2- 2 2+
7. Uniroyal MS Plus 77
uspokojivé 2- 2- 1-
8. Maxxis Premitra Snow WP6
uspokojivé 2- 2 2-
9. Syron Everest 1 Plus
neodporúčané 3 3+ 1-
10. Duraturn Mozzo Winter
neodporúčané 3+ 4- 1-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-2020-225-55-r-17-18401987.html