Test letných pneumatík 265/35 R20 AutoBild 2021

13.3.2021

Keď sa ženiete po diaľnici rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu (Nemecko), asi sa u pneumatík nebudete zaujímať o spotrebu paliva a hlučnosť. Na to ale evidentne zabúdajú výrobcovia lacných pneumatík. Redaktori magazínu AutoBild totiž v najnovšom teste pneu 265/35 R20 narazili na plášte, ktoré majú síce o 6 % nižšiu spotrebu paliva ako konkurencia, ale z hľadiska bezpečnosti sú obrovským rizikom.

Testov športových pneumatík v rozmere 20 palcov býva každoročne len veľmi málo. Aj preto, keď sa nejaký objaví, milovníci rýchlej jazdy okamžite spozornejú. Kvalitné a dôsledné porovnanie brzdnej dráhy, priľnavosti v zákrutách aj pozdĺžnej ochrany proti aquaplaningu totiž hrajú pri výbere obutia obrovskú úlohu. To veľmi dobre vedia aj komisári magazínu AutoBild, ktorí plášte podrobili viac ako 15 skúškam na suchej aj mokrej ceste. Absolútnym prepadákom sú pneumatiky značky Landsail LS588 UHP a Berlin Tires Summer UHP 1. Prvý menovaný dezén stavia na nízku spotrebu paliva a hlučnosť. Akonáhle ale príde na brzdenie a priľnavosť na mokrom povrchu, nastáva katastrofa. Landsail totiž zastaví až o 12 metrov ďalej ako víťazná Bridgestone. To je šírka minimálne 3 prechodov pre chodcov. Podobne sa darilo aj pneu Berlin Tires Summer UHP 1, ktorej brzdnú dráhu komisári označujú za zdraviu nebezpečnú. Na príkladný výkon na mokrom povrchu skrátka potrebujete osvedčené značky, ako sú napríklad Continental alebo Michelin. Pozrite sa, v akom poradí sa umiestnilo 9 modelov zo všetkých cenových tried.

Absolútne najlepšia priľnavosť na mokrom povrchu, najkratšia brzdná dráha a skvelé reakcie pri riadení. Práve tak sa má správať športová pneumatika, na ktorú sa vodiči potrebujú vo vysokých rýchlostiach spoľahnúť. Bridgestone Potenza Sport ponúka presne taký výkon, a to bez kompromisov. Dezén si spoločne s Michelin Pilot Sport 4S navyše odnáša aj najlepšie hodnotenie na suchom povrchu.

Vybrať e-shop

Hneď v závese za Bridgestone dochádza do cieľa Continental SportContact 6, ktorému víťazstvo utieklo len o pár bodov. Komisári v tomto prípade chvália aj nízku spotrebu paliva, ktorá ale nedominuje na úkor jazdných vlastností. Plusové body si dezén odnáša za veľmi dynamické správanie na mokrej ceste. Na tieto pneumatiky sa môžete spoľahnúť aj v tých najhustejších lejakoch.

Vybrať e-shop

Michelin Pilot Sport 4S vyniká výborným správaním na suchom asfalte. Priľnavosť je bez kompromisov, brzdná dráha krátka a reakcie presné a okamžité. Na mokre tiež predvádza viac ako spoľahlivý výkon. Vyššiu obstarávaciu cenu navyše vykompenzuje nízky valivý odpor, ktorí predlžuje životnosť a znižuje spotrebu paliva. Kúpu tohto modelu tak rozhodne neoľutujete.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro
Bridgestone Potenza Sport
príkladné 1- 1
Continental SportContact 6
 

príkladné 2+ 1-
Michelin Pilot Sport 4
 

príkladné 1- 2+
4. Goodyear Eagle F1 SuperSport
 

dobré 2+ 2+
4. Vredestein Ultrac Vorti
dobré 2+ 2+
6. Hankook K127 Ventus S1 Evo 3
 

dobré 2 2
7. Falken Azenis FK510
 

uspokojivé 2 2-
8. Landsail LS588
neodporúčané 2- 4
9. Berlin Tires Summer UHP 1
neodporúčané 3+ 4-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-265-35-zr-20-19395693.html