Test celoročných pneumatík 225/50 R17 AutoBild 2017

29.11.2017

Do testu celoročných pneumatík vybral AutoBild osem pneu pre SUV s cieľom zistiť, ako sa podarí obstáť jednej zmesi vo všetkých klimatických podmienkach. Či môžu majitelia SUV zahodiť starosti s každoročným prezúvaním posúdil náročný test. Konal sa ako v zimných podmienkach so snehom, tak aj v letných s mokrým a suchým asfaltom.


Väčší hráči na trhu majú náskok v kvalite


Vývoj a samotná výroba pneumatík predstavuje náročnú výzvu, o to viac, keď máte skĺbiť všetko do jednej zmesi s univerzálnymi vlastnosťami pre každé ročné obdobie a za každého počasia. Z testu vzišli ako lepšie dezény tie od prémiových výrobcov. Najlepšie sa darilo značke Goodyear Vector 4Seasons 2. Pneumatika má najlepšie hodnotenie pri meraní bŕzd na mokrom asfalte a v tejto disciplíne tiež ľahko porazí čisto letné pneumatiky. Opakom je celoročný kompromis lacných pneumatík od spoločnosti Syron, ktorý ako jediný dezén AutoBild neodporúča.

Prvý Goodyear Vector 4Seasons 2 s verdiktom "príkladný" je takmer na rovnakej úrovni ako zimné pneumatiky na snehu. Môže sa pýšiť veľmi krátkou brzdnou dráhou na mokrom povrchu a vysokým komfortom (tichá a pohodlná) pri jazde. Zo slabých stránok uvádza AutoBild priemernú odolnosť voči aquaplaningu a vyššiu obstarávaciu cenu.


Goodyear Vector 4Seasons 2 s prehľadom dokazuje, že je možné vyvinúť pneumatiku do každého počasia bez väčších kompromisov. Cena by nemala byť prvoradá. Ide predovšetkým o kvalitu, ktorá zaručuje spoľahlivosť a bezpečie pre každého vodiča.

Vybrať e-shop

Michelin CrossClimate+ získal rovnaký počet bodov ako Goodyear, ale oproti nemu vyniká skôr vlastnosťami pri jazde na suchej vozovke a krátkou brzdnou dráhou na mokrom povrchu s nízkym valivým odporom. Slabinou je priemerná priľnavosť v zákrutách na mokrom povrchu a vysoká cena.

Vybrať e-shop


Tretie miesto:

Nokian WeatherProof

Tretí Nokian WeatherProof je zástupca škandinávskeho výrobcu a jasne dokazuje kam patrí. Rozhodne patrí medzi najlepšie celoročné pneumatiky súčasnosti. Má rovnako dobré vlastnosti ako čisto zimná pneumatika na snehu, výbornú priľnavosť na mokrom povrchu a je veľmi tichý. Slabou stránkou je priemerná priľnavosť v zákrutách na suchej vozovke.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Goodyear Vector 4Seasons 2
 

príkladné 2 2+ 2+
Michelin CrossClimate+
 

príkladné 2+ 2+ 2
Nokian WeatherProof
dobré 2- 2 2+
4. Vredestein Quatrac 5
dobré 2 2 2-
5. Pirelli Cinturato All Season Plus
 

dobré 2- 2 2-
6. Uniroyal AllSeasonExpert 2
 

uspokojivé 2- 3+ 2
7. Falken EuroAll Season AS200
uspokojivé 2- 2 3
8. Syron 365 Days All Weather
neodporúčané 3+ 4 3-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2017-225-50-r-17-12873137.html