Test zimných pneumatík 225/40 R18 AutoBild 2020

9.10.2020

Tretí tohtoročný test od nemeckého AutoBildu by sme mohli označiť aj ako test dvanástich zimných nízkoprofilových pneumatík pre športové vozidlá.


Do nízkoprofilových pneumatík radíme všetky pneu s výškou bočného profilu 40 a menej. Teda napríklad aj práve testovaný rozmer 225/40 R18. U týchto plášťov je bočný profil 40% z 225 milimetrov, čo v prepočte znamená "iba" 90 mm. Výška bočného profilu má podstatný vplyv na jazdné vlastnosti pneumatiky.


Výhody a nevýhody nízkoprofilových pneu


Jednoznačnou výhodou je vďaka tuhej bočnici zvýšená priľnavosť a lepšia ovládateľnosť. Oproti tomu pneu s vyšším bočným profilom majú väčšiu styčnú plochu s vozovkou a tým lepšie skracujú brzdnú dráhu na mokrom a aj suchom povrchu. Hlavnou nevýhodou je vyššie riziko defektu na deravých vozovkách alebo pri nabehnutí na ostrejšie predmety. Pri jazde sú hlučnejšie a viac cítite nerovnosti na vozovke. Hlavným dôvodom, prečo sú nízkoprofilové pneumatiky obľúbené je estetika. Kombinácia krásnych liatych kolies a nízkoprofilových pneumatík dodáva autu športový nádych. Poďme sa pozrieť, ktoré pneumatiky ponúkajú bezpečnosť a potešenie z jazdy v testovanom rozmere.


TOP 5 príkladných zimných pneumatík


AutoBild otestoval všetkých dvanásť zimných pneumatík v klasických disciplínach: brzdná dráha, priľnavosť pri jazde na snehu, mokrej a suchej vozovke. Ďalej premeral valivý odpor a komfort pneu. Záverom testu sa dá povedať, že zimné pneumatiky sú vďaka neustálemu vývoju stále lepšie a lepšie, najmä na mokrých a suchých svahoch. Prvých päť dezénov získalo hodnotenie "príkladné", teda pečať schválenie. Ponúkajú pôsobivý výkon a zaisťujú bezpečnú jazdu v zimnom období.

Pneumatika Blizzak LM005 od výrobcu Bridgestone zbiera jedno ocenenie za druhým takmer v každom teste, ktorý tento rok vyšiel. Aj teraz bola medzi testovanými dezénmi jasnou jednotkou. Zo silných stránok Auto Bild uvádza športovú, dynamickú ovládateľnosť pri jazde na snehu a na mokrom povrchu. Ďalej je to precízne riadenie a dobrá spätná väzba či celkovo výborné zimné vlastnosti. Jediným nedostatkom je priemerný komfort, tým ale trpí väčšina nízkoprofilových pneu.


Víťaz z prémiového segmentu je všestrannou pneumatikou s vynikajúcimi zimnými vlastnosťami. Cenovo prijateľná pneu vzhľadom k výbornému výkonu, ktorý zaistí bezpečie pri jazde.

Vybrať e-shop

Novinka pre tohtoročnú zimnú sezónu Hankook Winter i * cept Evo 3 si hneď zaslúži rešpekt a pochvalu od AutoBildu za spoločné druhé miesto s Michelin Pilot Alpin 5. Podobne ako víťaz, aj druhý dezén má výborné jazdné vlastnosti na mokrých a zasnežených svahoch. Môže sa tiež pochváliť špičkovou bezpečnosťou pri aquaplaningu. Pneumatika ponúka výborný pomer medzi výkonom a cenou.

Vybrať e-shop

Michelin Pilot Alpin 5 je bodovo zhodne druhé a uzatvára víťaznú trojicu z dvanástich testovaných pneu. Ide o zimný dezén s vysokou úrovňou výkonu za všetkých poveternostných podmienok. Pri riadení sa chová harmonicky a vyznačuje sa nízkym valivým odporom. Michelin je známy tým, že všetko úsilie pri vývoji venuje hlavne do výkonu s cieľom byť vždy prvý. Podľa toho stavia aj cenovú politiku: "Kto chce mať to najlepšie, musí si priplatiť".

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Bridgestone Blizzak LM005
 

príkladné 2 1- 1-
Hankook W330 Winter i*cept Evo 3
 

príkladné 2 1- 2+
Michelin Pilot Alpin 5
 

príkladné 2+ 2 1-
4. Goodyear UltraGrip Performance +
 

príkladné 2 2+ 2+
4. Vredestein Wintrac Pro
 

príkladné 2 1- 2
6. Falken EuroWinter HS01
 

dobré 2- 2+ 1-
7. Continental WinterContact TS 850 P
 

dobré 2 2 2+
8. BFGoodrich G-Force Winter 2
uspokojivé 2- 2- 1-
9. Maxxis Premitra Snow WP6
uspokojivé 2 2- 2
10. Pirelli Winter 210 SottoZero III
 

uspokojivé 2- 2- 2-
11. Toyo S944 Observe
uspokojivé 2 3+ 2
12. Kumho WP71 WinterCraft
podmienene
odporúčané
2- 2+ 3

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-2020-225-40-r-18-18424775.html