Test letných pneumatík 245/40 R18 AutoBild 2017

7.4.2017

V teste proti sebe stojí deväť športových pneumatík v rozmere 245/40 R18, u ktorých AutoBild otestoval ich správanie pri jazde na suchom a mokrom povrchu. Výherca Michelin Pilot Sport 4 z radov prémiových pneu dostal hodnotenie "príkladné". Naopak posledné miesto obsadil Firestone Firehawk SZ90, ktorý ako jediný dezén získal za svoj zlý výkon označenie „neodporúčané“. Na testovanie športových pneumatík bolo vybrané vozidlo Audi TT.


Ako sa testovalo


Zameraním celého testu je dynamika jazdy so širšími, športovými pneu. Najdôležitejšími kritériami pri hodnotení komisárov AutoBildu, jazdiaci na hranici možností každej testovanej pneumatiky, boli agilita, rýchlosť a bezpečnosť jazdy. Spoľahlivá pneumatika musí ukázať dobré výsledky ako na suchom, tak na mokrom svahu. Dobrá priľnavosť (aj na mokrej vozovke) a krátke brzdné dráhy sú ďalšie dôležité predpoklady na dobré výkony a celkové hodnotenie v teste.

Prvé miesto v teste, ako najviac vyvážená športová pneumatika, vyhrala pneu od Michelinu s označením Pilot Sport 4. Presvedčila jazdnými vlastnosťami na mokrom aj suchom povrchu, v precíznom správaní sa pri riadení a výbornou okamžitou spätnou väzbou, ktorá sa u športovej pneumatiky očakáva. Celkový komfort pri jazde a predovšetkým krátke brzdné dráhy na suchom aj mokrom povrchu vrátane výborného správania sa pri aquaplaningu.

Vybrať e-shop

Strieborné miesto obsadil Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3. Aj tento dezén si nesie označenie "príkladný". Medzi jeho silné stránky patria vyvážené jazdné vlastnosti na mokrých a suchých vozovkách, veľmi dobré zatáčanie na mokrom povrchu, krátke brzdné dráhy na suchých a mokrých svahoch a nízky valivý odpor.

Vybrať e-shop

Označenie bronzový je pre holandského výrobcu Vredestein a jeho športový dezén Ultrac Vorti výborný výsledok. Pneumatika vyniká predovšetkým v dynamickej, športovej jazde s veľmi dobrým zatáčaním na mokrom aj suchom povrchu. V teste má najlepšie výsledky v dĺžke brzdnej dráhy na suchej trati. Veľmi nízky hluk pri jazde chráni vodiča aj prostredie v ktorom sa vozidlo pohybuje. Zo slabších stránok AutoBild uvádza zvýšený valivý odpor.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro
Michelin Pilot Sport 4
 

príkladné 1- 2+
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3
príkladné 2+ 2+
Vredestein Ultrac Vorti
príkladné 2+ 2+
4. Dunlop SP Sport Maxx RT 2
 

dobré 2 2+
4. Hankook K117 Ventus S1 Evo 2
 

dobré 2+ 2
6. Falken Azenis FK510
 

dobré 2 2
6. Nokian zLine
dobré 2 2
8. Continental SportContact 5
 

uspokojivé 2- 2-
9. Firestone Firehawk SZ90
neodporúčané 3+ 4+

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-245-40-r-18-y-11497775.html