Test letných pneumatík 235/50 R18 AutoBild 2017

10.3.2017

Do testu letných pneumatík pre SUV v rozmere 235/50 R18 vybral AutoBild desať zástupcov ako známych hráčov, tak aj lacných ázijských značiek. Pneu testované v disciplínach "terén", "mokrý povrch" a "suchý povrch" boli rozdelené do štyroch skupín na základe hodnotenia. Prvá skupina štyroch najlepších, na čele s výhercom testu Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, nesie označenie "príkladné". Stred poľa so známkou "dobré" ovládli značky Continental a Maxxis. Ďalšie tri priečky sú hodnotené už len ako „uspokojivé“ a posledný dezén Star Performer ako „neodporúčané“.


Čínska pneu bola prepadák


Aj napriek určitému pokroku a zlepšujúcim sa výsledkom čínskych zástupcov, tento test s jasne najhorším výkonom na mokrom aj suchom povrchu uzatvára pneumatika Star Performer, ktorá jednoducho nedokáže konkurovať ostatným značkám. Len rozdiel v brzdnej dráhe na mokrom povrchu medzi značkami Star Performer a Hankook je hrozivých 12 metrov.

Víťaz celého testu potvrdzuje svoje kvality predovšetkým v úspornosti, tzn. nízkom valivom odpore, tichej prevádzke a celkovom komforte jazdy. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 presvedčil aj kratšími brzdnými dráhami na suchých a mokrých vozovkách. Ponúka dobrý výkon v ovládateľnosti na mokrých a suchých cestách, stabilitu v zákrutách a dobrý odvod vody pri teste aquaplaningu. Jediné negatívum boli horšie výsledky v správaní pri jazde na vlhkej tráve.


S pneumatikou Eagle F1 Asymmetric 3 si môžete užiť jazdu a mať pod kontrolou správanie celého vozidla. Podľa testu zaručuje predovšetkým komfortnú a bezpečnú jazdu.

Vybrať e-shop

Dezén Ventus S1 Evo 2 od Hankooku má spoločne s víťazom testu najlepšie výsledky na mokrom povrchu, z toho úplne najlepšie výsledky pri teste aquaplaningu. Rovnako dobré výsledky má aj v teste na suchom asfalte. Hankook K117 Ventus S1 Evo 2 ponúka presné zatáčanie a stabilitu pri jazde. Medzi slabšie stránky patrí iba priemerný jazdný komfort a valivý odpor.

Vybrať e-shop

Víťaznú trojicu uzatvára vyvážená pneu Dunlop SP QuattroMaxx, vyvinutá špeciálne pre vozidlá z kategórie SUV vyššej triedy. QuattroMaxx presviedča v teste veľkou priľnavosťou na mokrom povrchu, dobrým výkonom v bahne a vysokou odolnosťou voči aquaplaningu. Výraznou slabinou je zlý valivý odpor a vyššia cena oproti lacnejším variantom pneu zo strednej triedy, ako je napríklad Hankook, ktorý má v teste dokonca lepšie výsledky.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Terén
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3
príkladné 2+ 1- 2
Hankook K117 Ventus S1 Evo 2
 

príkladné 2 1- 2+
Dunlop SP QuattroMaxx
príkladné 2 2+ 2
4. Michelin Primacy 3
príkladné 2+ 2- 2
5. Continental PremiumContact 6
 

dobré 1- 2 2
6. Maxxis Premitra HP5
dobré 2 2 2
7. Bridgestone Dueler H/P Sport
uspokojivé 2 2- 2
8. Kumho HP91
uspokojivé 2- 3+ 2
9. Vredestein Ultrac Satin
 

uspokojivé 2- 2- 2-
10. Star Performer
neodporúčané 3+ 4+ 2-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2017-235-50-r-18-11392315.html