Test letných pneumatík 235/35 R19 AutoBild 2021

22.4.2021

AutoBild porovnal 15 letných pneumatík určených pre športové vozidlá. Športové pneumatiky síce vyzerajú štýlovo, no stále musia zaručiť bezpečnosť a skvelú jazdnú dynamiku. Odporúčanie a označenie ako príkladná pneumatika v rozmere 235/35 R19 dostali len prvé štyri pneu z celého testu.

Predtým štandardne 15 a 16 palcové pneumatiky dnes často nahrádzajú veľké 19 palcové kolesá. Väčší rozmer však nemusí pre každú pneumatiku nutne znamenať kvalitné jazdné vlastnosti. Vodiči športových vozidiel ako Cupra Leon, VW Golf GTI, Audi S3 ai sú stále náročnejšie. Od svojho vozidla, respektíve pneumatík požadujú presné reakcie pri šoférovaní, športovú dynamiku pri zatáčaní aj počas rýchlej zmeny jazdného pruhu. Pneumatiky môžu zaistiť veľký pôžitok z jazdy za predpokladu, že si z početných ponúk na trhu vyberiete správne. Rozdiel medzi prvým Michelin Pilot Sport 4S a posledným Berlin Tires Summer UHP 1 je v tomto porovnaní až priepastný. Svojimi špičkovými produktmi ukazujú inovatívni výrobcovia, čo je možné s najnovšími technológiami, ktoré okrem radosti z jazdy ponúkajú aj väčšie bezpečnostné rezervy.

Najviac bodov a označenie "príkladná" dostala francúzska pneumatika Michelin Pilot Sport 4S. Pre predstavu, rozdiel v brzdnej dráhe na mokrej trati zo 100 km/hod až do zastavenia medzi prvou pneumatikou Michelin a poslednými pneumatikami od značiek Syron a Berlin Tires je celých 16 metrov. To je práve ten rozdiel v kvalite, ktorý by mal rozhodovať pri výbere pneumatík v rámci bezpečnosti každého vodiča. Michelin Pilot Sport 4S bodoval vo všetkých testovaných disciplínach. Predovšetkým dosiahla najkratšiu brzdnú dráhu na mokrej a suchej vozovke s veľmi nízkym valivým odporom.

Vybrať e-shop

Nový športový dezén Bridgestone Potenza Sport obsadil druhé miesto a to, len s minimálnym odstupom od výkonu víťaza. Spoločne s víťazom testu dosiahol najlepšie výsledky v brzdných dráhach na mokrej aj suchej vozovke. Zo silných stránok AutoBild vyzdvihuje celkovo vyvážené správanie a vynikajúcu ovládateľnosť za sucha. Z tých slabších stránok je to mierne zvýšený hluk.

Vybrať e-shop

S úplne rovnakým celkovým bodovaním ako Bridgestone Potenza Sport skončil aj Continental SportContact 6. Jedná sa o vyváženú športovú pneumatiku s bezpečnými jazdnými vlastnosťami a presným správaním pri riadení. SportContact 6 sa môže pochváliť krátkou brzdnou dráhou na mokrom aj suchom povrchu a veľmi nízkou hlučnosťou.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro
Michelin Pilot Sport 4
 

príkladné 1- 1-
Bridgestone Potenza Sport
príkladné 2+ 1-
Continental SportContact 6
 

príkladné 2+ 1-
4. Pirelli PZero PZ4 Sport
 

príkladné 2+ 2+
5. Hankook K127 Ventus S1 Evo 3
 

dobré 2+ 2
5. Vredestein Ultrac Vorti
dobré 2 2+
7. Dunlop SP Sport Maxx RT 2
 

dobré 2 2
7. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
 

dobré 2 2
7. Maxxis Victra Sport 5 VS5
dobré 2+ 2-
10. Kleber Dynaxer UHP
 

uspokojivé 2 3+
11. Toyo Proxes Sport
podmienene
odporúčané
2- 3+
12. Nokian PowerProof
 

podmienene
odporúčané
2- 3+
13. Barum Bravuris 5HM
 

podmienene
odporúčané
3+ 3-
14. Syron Premium Performance
neodporúčané 2- 4-
15. Berlin Tires Summer UHP 1
neodporúčané 3+ 4-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-235-35-r-19-19506299.html