Test letných pneumatík 215/60 R17 AutoBild 2021

4.3.2021

AutoBild pripravil test desiatich letných pneumatík v rozmere 215/60 R17 pre stále obľúbenejšie SUV. Opäť máme možnosť porovnať lacné a takmer neznáme pneu z Číny či Japonska ako je Maxxis a Toyo s prémiovými víťazmi testov Goodyear, Michelin a Bridgestone. Rozdiely v cenách sú zreteľné. Nemusí to byť pevné pravidlo, ale v súčasnom teste sa potvrdzuje, že s klesajúcou cenou ubúda počet bodov v celkovom hodnotení.

Hodnotil sa výkon pneumatík na mokrej a suchej trati, v slalome, správanie pri aquaplaningu a valivý odpor. Vysokú úroveň testu dokazuje aj to, že len prvé tri dezény dosiahli verdikt "príkladné". Trikrát bolo udelené hodnotenie "dobré" a "uspokojivé". Iba čínska pneumatika Imperial EcoSport postrádala uspokojivý výsledok, preto ju komisári neodporúčajú.


Letné pneumatiky z Číny: naozaj lacné - sú však aj dobré?


Ako si vysvetliť veľký cenový rozdiel medzi čínskymi a prémiovými pneumatikami zo západu? Zlá povesť a podozrivo lacné pneumatiky nemusia vždy znamenať, že sú na jedno použitie. Testy od AutoBildu už v minulosti ukázali dve veci: Na jednej strane sa čínski výrobcovia rýchlo učia novým veciam. Na druhú stranu čínske pneumatiky nemožno hádzať do jedného vreca. Líšia sa rovnako ako pneumatiky od tradičných výrobcov. Držme sa hodnotenia na základe testov bez ohľadu na lokáciu.

Víťazom testu sa stal Goodyear EfficientGrip Performance 2 s príkladnými jazdnými vlastnosťami. Exceloval na všetkých povrchoch s presným správaním pri riadení. Výborne sa mu darilo v rámci testu brzdných dráh za mokrého aj suchého počasia. V tohtoročnom teste nie je jediná disciplína, v ktorej by zaostával. Slabou stránkou v porovnaní s pneumatikami z druhej strany rebríčka môže byť vyššia obstarávacia cena.


Goodyear EfficientGrip Performance 2 je vhodný pre každého športovo ladeného vodiča, ktorý hľadá to najlepšie pre svoje vozidlo a nechce robiť kompromis medzi cenou a kvalitou.

Vybrať e-shop


Druhé miesto:

Michelin Primacy 4

Druhú priečku obsadila prémiová pneumatika Michelin Primacy 4. Medzi jej silné stránky patrí špičkový výkon na mokrej a suchej trati. Výborne zvládnutý aquaplaning a presná ovládateľnosť na mokrej aj suchej vozovke. Zo slabých stránok AutoBild spomína iba horšiu ovládateľnosť na štrku. Rovnako ako za ostatné prémiové pneumatiky, aj za tento dezén zaplatíte vyššiu cenu.

Vybrať e-shop

Pekné tretie miesto obsadila pneumatika Bridgestone Turanza T005. Pýši sa precíznou ovládateľnosťou na mokrých i suchých svahoch a v teréne. Turanza T005 je najlepšie hodnotená v rámci testu brzdnej dráhy za sucha a nesmieme zabudnúť ani na výborný valivý odpor, ktorý šetrí palivo.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Terén
Goodyear EfficientGrip Performance 2
 

príkladné 2+ 2+ 2+
Michelin Primacy 4
 

príkladné 2+ 2+ 2
Bridgestone Turanza T005
 

príkladné 2+ 2 2
4. Continental PremiumContact 6
 

dobré 2+ 2+ 2-
5. Nokian WetProof
 

dobré 2- 2 2+
6. Falken Ziex ZE310 Ecorun
 

dobré 2 2 2-
7. Maxxis Premitra HP5
uspokojivé 2 2- 2
8. BFGoodrich Advantage
 

uspokojivé 2- 2- 2
8. Toyo Proxes CF2
uspokojivé 2 2- 2-
10. Imperial EcoSport
 

neodporúčané 3+ 3+ 2

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-215-60-r-17-19210169.html