Test letných pneumatík 205/55 R16 Autoklub ČR 2019

16.4.2019

Autoklub ČR je jediná česká organizácia, ktorá testuje pneumatiky. Tento rok sa zamerala na ekonomické značky. Výsledky testu sa dozviete v tomto článku.


V hlavnej úlohe budgetové plášte


České združenie záujemcov o motorizmus so sídlom v Prahe vzalo 7 lacných pneumatík a otestovalo ich v 9 rôznych disciplínach na suchom a mokrom povrchu. Hoci autoklub úplne vynechal obľúbené prémiové značky českých vodičov, aj tak si tento rebríček zaslúži vašu pozornosť. Po technickej stránke sa totiž smelo vyrovná prestížnym testom z dielne ADACu alebo AutoBildu. Účastník testovania, Ing. Václav Jirovský, Ph.D. z ČVUT, pridáva komentár: "Testy, ktoré sa tu (AČR si prenajal polygón v nemeckom Hannoveri) vykonávajú, sú naozaj na profesionálnej štandardnej úrovni. Pretože tá úroveň nemôže byť ani horšia, ani zlá, musí byť neustále rovnaká. To je to, čo robí tieto testy profesionálnymi - teda dodržiavajú opakovateľnosť a porovnateľnosť. "


Ako sa testuje


Pre zistenie dynamických vlastností pneumatík využívajú komisári dva druhy testov: objektívne a subjektívne. V rámci objektívneho merajú pomocou GPS systémov napríklad bočné zrýchlenie alebo brzdnú dráhu s presnosťou až na 1cm. Kým objektívny test vychádza z tvrdých dát, subjektívny je založený na dlhoročných osobných skúsenostiach testovacích jazdcov. "Vodič v podstate zisťuje, akým spôsobom sa vozidlo správa v ktorej časti trate. A pretože má tú trať najazdenú rovnako, spozná aj drobné nuansy medzi rôznymi pneumatikami", vysvetľuje Václav Jirovský.

U Firestone Roadhawk sa podarilo americkým vývojárom skĺbiť takmer protichodné vlastnosti: nízky valivý odpor a vysokú priľnavosť k vozovke. V bezpečnostných disciplínach bol stopercentný, skoro všade skončil prvý alebo druhý. Škoda len vyššej hlučnosti.


Firestone Roadhawk je bez diskusie jednotkou testu. V minulom roku získal 2. miesto v konkurenčnom porovnaní v časopise AutoBild.

Vybrať e-shop


Druhé miesto:

Barum Bravuris 5HM

Barum Bravuris 5HM vyšiel z letného zápolenia ako špecialista na sucho. V subjektívnom hodnotení suchého handlingu získal 105 bodov. K tomu na rovnakom povrchu pridal tretiu najlepšiu hodnotu v brzdení, keď zastavil z 80 km/h po 34,1 metroch. Pozor ale na mokrej ceste, tuzemská novinka tu mala brzdnú dráhu o 0,7 metra dlhšiu ako predposledná pneumatika.


Bravuris 5HM sa ako jediný dezén dostal s hodnotou činiteľa valivého odporu pod 8 desatín, čo mu vynieslo prvé miesto v kategórii "spotreba" a výrazne dopomohlo k celkovému striebornému miestu.

Vybrať e-shop


Tretie miesto:

Sava Intensa HP

Menej známa značka automaticky neznamená zlá značka. Slovinská Sava spadá pod americký koncern Goodyear a radí sa medzi najväčších výrobcov pneu v strednej Európe. V Česku je častou voľbou majiteľov áut pre svoju prijateľnú obstarávaciu cenu. V tomto teste si zaistila bronzovú priečku hlavne solídnym brzdným výkonom na suchom a mokrom asfalte (33,9m a 39,5m) a tesným víťazstvom v disciplíne priečny aquaplaning.


Pre Savu Intensa HP hovorí okrem vyvážených vlastností i cena.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


výsledky v [%] (percentuálne porovnanie s referenčnou pneumatikou)

Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
Autoklub ČR
Sucho Mokro
Firestone Roadhawk
 

100 % 99,0 % 100,0 %
Barum Bravuris 5HM
 

98 % 100,0 % 95,2 %
Sava Intensa HP
97 % 97,8 % 95,6 %
4. Debica Presto HP 2
97 % 99,5 % 94,0 %
5. Nankang NS-2
95 % 94,6 % 94,8 %
6. Wanli Harmonic H220
94 % 94,8 % 93,9 %
7. Goodride RP28
92 % 95,6 % 87,4 %

zdroj: https://www.autoklub.cz/