Test celoročných pneumatík 235/65 R17 AutoBild 2019

19.11.2019

AutoBild otestoval desať celoročných pneumatík pre SUV v rozmere 235/65 R17. Snahou bolo zistiť, či sú celoročné pneumatiky riešením aj pre SUV v našich klimatických podmienkach bez nutnosti prezúvať podľa sezóny. Už predošlé testy celoročných pneumatík ukázali, že nie je potrebné robiť kompromis a mať celoročné pneumatiky prispôsobené viac na ľad a sneh alebo naopak viac na letný rozpálený asfalt.


Vďaka pokroku, ktorý sa dosiahol v gumovej zmesi, môžu moderné celoročné pneumatiky zvládať ako súčasné zimné podmienky, tak i letné horúčavy. Stále však platí, že ak chcete z pneumatík dostať maximálny možný výkon, musíte prezúvať podľa ročného obdobia. Najlepšie testované letné pneu totižto vykazujú pomerne veľké bezpečnostné rezervy vo vlhkých a suchých zákrutách a taktiež kratšiu brzdnú dráhu na suchých vozovkách oproti celoročným pneumatikám. Zimné pneumatiky sú zasa svojím výkonom stále na popredných miestach v skúške brzdnej dráhy na snehu a ľade. V dnešnej dobe však existujú celoročné pneumatiky, ktoré sa veľmi približujú ako zimným, tak letným špičkovým pneumatikám vo všetkých testovaných disciplínach.

Víťazný Bridgestone Weather Control A005 získal najvyšší počet bodov v teste a nesie označenie "príkladný". AutoBild u Weather Control A005 neuvádza žiadne slabé stránky. Z predností vyzdvihuje jeho všestranný výkon s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami za všetkých poveternostných podmienok. Uvádza vysokú presnosť pri riadení a dynamickú manipuláciu na mokrých svahoch, krátke brzdné dráhy na mokrom a suchom povrchu či vysoký kilometrový nájazd.


Ak uvažujete o celoročných pneumatikách a nechcete byť sklamaní, dezén Weather Control A005 zaručuje vašu spokojnosť svojím výkonom a bezpečnosťou bez nutného prezúvania počas sezón.

Vybrať e-shop

Druhé miesto v poradí, rovnako s označením "príkladný", obsadil francúzsky Michelin CrossClimate +. AutoBild aj u tohto dezénu uvádza len prednosti. Najmä ide o všestrannú športovú a dynamickú jazdu. Ďalej je to výborný výkon v správaní pri jazde na ľade a snehu a veľmi úsporný valivý odpor. Nakoľko medzi víťazmi nájdete samé prémiové pneumatiky, očakávajte vyššiu obstarávaciu cenu a to najmä u Michelinu. Tá sa vám ale vráti vo vysokom kilometrovom nájazde a úspore času počas niekoľkých rokov, kedy sa nebudete musieť objednávať na prezutie v pneuservise.

Vybrať e-shop

Tretí zástupca prémiového segmentu Continental AllSeasonContact obsadil bronzovú priečku a nesie si známku "dobrý". AllSeasonContact najlepšie vynikol výkonom a vlastnosťami pri skúškach na zasnežených a mokrých cestách, kedy sa dostáva takmer na úroveň zimných pneumatík. Zo silných stránok ďalej AutoBild uvádza precízne ovládanie za mokra s dobrou spätnou väzbou a tiež nízky valivý odpor. Slabou stránkou je dlhšia brzdná dráha na suchom povrchu.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Bridgestone Weather Control A005 Evo
príkladné 2+ 1- 2+
Michelin CrossClimate+
príkladné 2+ 2+ 1-
Continental AllSeasonContact
 

dobré 2 2+ 1-
4. Hankook H750 Kinergy 4S 2
 

dobré 2 2+ 1-
5. Goodyear Vector 4Seasons 2
dobré 2- 2 2
6. Falken EuroAll Season AS210
 

uspokojivé 2- 3+ 2+
7. Toyo Celsius
uspokojivé 3+ 3 2+
8. Kleber Citilander
 

neodporúčané 3 3- 2-
9. Nankang Cross Seasons AW-6
neodporúčané 3+ 4 2+
10. Pirelli Scorpion Verde All Season SF
neodporúčané 2- 4+ 3

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2019-235-65-r-17-16030023.html