Test celoročných pneumatík 235/65 R16 AutoBild 2020

6.4.2020

V roku 2020 výrazne vzrástol záujem slovenských vodičov o celoročné pneumatiky. Po prvé bolo v zime snehu ako šafránu, po druhé meteorológovia namerali najvyššiu teplotu za posledných 39 rokov. Preto sa redaktori magazínu Auto Bild vydali porovnať 8 celoročných pneu 235/65 R16 C. Ako správne uhádnu milovníci kempovania, tento rozmer je vhodný pre dodávky a obytné vozy. Ktorý z dezénov vás ale bezpečne podrží na rozpálenom asfalte aj zľadovatenej ceste?


Aby redaktori dodržali maximálnu nezávislosť testu, nakupujú pneumatiky anonymne. Za asistencie odborných komisárov ich potom testujú na vybranom vozidle, ktoré najskôr prejde servisnou kontrolou. Prísna metrika merania jednotlivých disciplín prispieva k tomu, že sa testy pneu tešia u vodičov čím ďalej tým väčšej popularite. Voľba redaktorov tentoraz padla na vozidlo Volkswagen Crafter o váhe 3,2 ton. Všetky celoročné modely v rozmere 235/65 R16 C nesú označenie M + S a alpský symbol snehovej vločky (3PMSF). Vodiči tak majú istotu, že môžu s pneumatikami vyraziť aj do zahraničia.

Najvyšší výkon na zasneženom a mokrom svahu predvádza nemecký dezén Continental VanContact 4Season. Nielen že komisári chválili presné reakcie pri riadení, na rozpálenom asfalte navyše brzdí na jednotku. Priemerné výsledky plášť dosahuje iba v komforte pri jazde. Plusové body za nízku spotrebu paliva však posúvajú pneu na zaslúženú prvú priečku.

Vybrať e-shop

Najviac vyvážené jazdné vlastnosti prináša plášť Goodyear Vector 4Seasons Cargo, pre ktorého zmena ročného obdobia nehrá žiadnu rolu. V zákrutách drží rovnako perfektne na snehu i na vyhriatej ceste. Výborné výsledky navyše dosahuje v brzdení na mokrej ceste. Za priemernú dĺžku pri zastavení na suchu avšak pneumatika stráca dôležité body. Vďaka svojmu výnimočnému výkonu tak nakoniec obsadzuje druhé miesto.

Vybrať e-shop


Tretie miesto:

Kleber Transpro 4S

Tretie miesto právom patrí pneumatike Kleber Transpro 4S, ktorá poteší všetkých ekonomicky zmýšľajúcich vodičov. Spadá totiž do strednej triedy, čo najviac pocítite na jej cene. A čím plášť uchvátil komisárov? Špičkovou trakciou, krátkou brzdnou dráhou na snehu a stabilnou jazdou na suchu. A nakoniec veľmi nízkou hlučnosťou. Takýto výkon si skrátka zaslúži vašu pozornosť.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Continental VanContact 4Season
 

príkladné 2- 2 1-
Goodyear Vector 4Seasons Cargo
dobré 2- 2 1-
Kleber Transpro 4S
uspokojivé 2 2- 2+
4. Maxxis Vansmart A/S AL2
uspokojivé 2- 2- 2
5. Pirelli Carrier All Season
uspokojivé 2 2 3+
5. Vredestein Comtrac 2
uspokojivé 3+ 2- 2+
7. HiFly All-Transit
uspokojivé 2+ 3+ 2-
7. Falken EuroAll Season VAN11
 

uspokojivé 3+ 3+ 2

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2020-wohnmobile-235-65-r-16-c-16609115.html