Test celoročných pneumatík 225/45 R17 AutoMotorSport 2018

13.9.2018

Celoročné pneumatiky každým rokom rastú na popularite. Podľa AutoMotorSportu približne 16% všetkých nových pneumatík predávaných pre osobné automobily sú celoročné pneu. To je hodné našej pozornosti pričom v testoch sa stále viac a viac ukazuje, že si celoročné pneu svoju pozíciu zaslúžia.

AutoMotorSport otestoval sedem modelov celoročných pneumatík v každom počasí. Do testu zahrnul známych prémiových výrobcov a ich značky, ako je Michelin alebo Continental, ale aj lacnejšie alternatívy od značiek Nexen či Toyo. Ukážeme vám slabé a silné stránky víťaznej trojice vrátane kompletných výsledkov všetkých zúčastnených dezénov.


Ako sa testovalo


Aby bola zaistená maximálna spoľahlivosť výsledkov, všetky skúšky sa vykonávali hneď niekoľkokrát. Využíva sa systém hodnotenia, ktorý zahŕňa ako objektívne hodnotenie pomocou meracích zariadení, tak aj subjektívne hodnotenie skúsených vodičov. Manipulačné skúšky prebehli na mokrých, suchých a zasnežených cestách. Valivý odpor sa testoval v skúšobných laboratóriách. Výsledky sú zahrnuté do hodnotenia vo forme priemeru z niekoľkých meraní.

Víťaz celého testu získal 9 bodov z celkového maxima 10 bodov. Výborný výkon ukázal pri jazde na snehu a tiež pri priamej odozve riadenia a priľnavosti na mokrých povrchoch. Slabou stránkou je priľnavosť na suchom povrchu. Označenie "vrelo odporúčané" dáva jasný signál všetkým majiteľom osobných vozidiel, ktorí uvažujú nad kúpou kvalitných celoročných pneumatík.


Pri obutí pneu Continental AllSeasonContact dostanete to najlepšie, čo trh s celoročnými pneumatikami ponúka. Tento dezén je vhodný pre všetkých, ktorí nechcú dvakrát ročne prezúvať pneumatiky a očakávajú maximálnu bezpečnosť po celý rok a za každého počasia.

Vybrať e-shop

Celkovo výborné výsledky pri stabilnej jazde na všetkých povrchoch (suchý, mokrý povrch či sneh) a s tým spojená bezpečnosť pri jazde, dostali Goodyear Vector 4Seasons 2 na pekné druhé miesto s počtom 8,8 bodov. AutoMotorSport tento dezén v rámci celkového hodnotenia označuje ako "odporúčané" a v porovnaní s víťazom testu stráca len dve desatiny bodu.


Dezén Vector 4Seasons od svojho uvedenia na trh ukazuje, že je to výborná voľba pre každého, kto netúži prezúvať dvakrát ročne a riešiť starosti s prevozom a skladovaním pneumatík.

Vybrať e-shop

Tretiu priečku získal ďalší prémiový výrobca. Michelin s dezénom CrossClimate+ získal 8,1 bodov a označenie "odporúčané". Pneumatika má výborný výkon pri jazde na snehu. Má nadpriemernú priľnavosť a vyváženú ovládateľnosť za mokrého počasia. Priemerne, ale stále spoľahlivo sa chová na suchom povrchu s celkovo vysokým kilometrovým nájazdom oproti konkurenčným celosezónnym dezénom.


S touto pneu už nebudete riešiť letné, zimné, letné, zimné. Jednoducho obujete na vaše vozidlo a nadštandardne vysoký kilometrový nájazd vás zbaví starostí s prezúvaním na niekoľko rokov dopredu.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


(10,0 - 9,0 príkladné), (8,9 - 8,0 dobré), (7,9 - 7,0 uspokojivé), (6,9 - 6,0 dostatočné), (do 5,9 nedostatočné)

Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoMotorSport
Sucho
(20 %)
Mokro
(40 %)
Sneh
(20 %)
Životné prostredie
(20 %)
Continental AllSeasonContact
 

9,0 7,6 9,2 9,7 9,4
Goodyear Vector 4Seasons 2
 

8,8 7,2 9,9 8,6 7,6
Michelin CrossClimate+
8,1 8,6 8,7 7,2 6,3
4. Nexen N'Blue 4 Season
 

7,9 7,6 8,2 8,6 5,8
5. Vredestein Quatrac 5
7,8 8,7 8,1 7,2 5,9
6. Nokian WeatherProof
7,6 7,2 7,6 7,8 8,7
7. Toyo Celsius
6,6 7,2 6,1 7,8 5,9

zdroj: https://www.auto-motor-und-sport.de/verkehr/ganzjahresreifen-allwetterreifen-test-2018-kompaktklasse/