Test celoročných pneumatík 215/60 R16 AutoBild 2020

29.11.2020

Nikdy nás nenapadlo, že s naším vozidlom budeme jazdiť len v určitom ročnom období? Jasné, že nie! Tak prečo by sme sa mali takto zamýšľať pri pneumatikách? Pár rokov dozadu by si nikto z oblasti automobilového priemyslu netrúfol povedať, že celoročná pneumatika bude plnohodnotnou náhradou sezónnych pneu. Ubehlo pár rokov a celoročné pneumatiky naberajú na obrátkach. Vzhľadom k pokročilejším technológiám, miernym zimám a pohodlnosti vodičov si celoročné pneumatiky začínajú budovať svoje miesto.

Vyhnúť sa prezúvaniu dvakrát ročne je veľké lákadlo. O záujme vodičov vlastniť len jednu univerzálnu sadu pneumatík vedia aj odborné časopisy a pravidelne zaraďujú do svojich testov aj celoročné pneumatiky. Ich cieľom je poukázať na kvalitné produkty na trhu a ušetriť nám sezónnu výmenu kolies. Aktuálny test 11 celoročných pneumatík pre SUV v rozmere 215/60 R16 dokazuje, že celoročné pneu podržia vodičov za každého počasia.


Celoročné pneu na rovnakej úrovni ako zimné?


Existujú celoročné pneumatiky, ktoré sú porovnateľné s čisto zimnými, aj keď je sneh. V dnešnom teste sú to napríklad Goodyear Vector 4Seasons 3 a Continental AllSeasonContact. Naopak niektoré celoročné pneu sa svojimi vlastnosťami na suchých a mokrých vozovkách veľmi blížia letným pneumatikám. Napríklad Hankook Kinergy 4S 2 a nový Vredestein Quatrac. Výzva pre výrobcov pneumatík spočíva v dosiahnutí skutočne dobrej priľnavosti na suchej aj mokrej vozovke bez toho, aby pri skúškach na snehu došlo k strate bodov kvôli dlhej brzdnej dráhe alebo zlému gripu. Pneumatiky Hankook a Vredestein to v teste zvládli najlepšie, pretože osvedčujú sa v letných disciplínach a držia dobre aj na snehu. Je úžasné, čo dnešné celoročné pneumatiky dokážu. Predtým iba kompromisy sú dnes rovnocennými súpermi pre letné aj zimné pneumatiky. Treba však dodať, že aj tie najlepšie od Hankook a Vredestein len takmer. A teda každý, kto chce alebo potrebuje od pneumatiky technicky uskutočniteľné maximum kedykoľvek v roku, musí stále prezúvať pneumatiky.

Víťaz testu Hankook Kinergy 4S 2 v rozmere 215/60 R16 je všestrannou pneumatikou s vynikajúcimi vlastnosťami za všetkých poveternostných podmienok. Disponuje dynamickými jazdnými vlastnosťami či predvídateľným a harmonickým správaním pri riadení na všetkých povrchoch. Dôležitou súčasťou testu je krátka brzdná dráha na mokrom aj zasneženom povrchu. Ma tiež najlepší pomer výkon verzus cena zo všetkých testovaných pneumatík.


Táto pneumatika určite naplní očakávania vodičov, ktorí požadujú vynikajúce výsledky naprieč všetkými disciplínami a zároveň chcú mať jedno obutie po celý rok s istotou bezpečnej jazdy na každom povrchu.

Vybrať e-shop

"Príkladná", takéto označenie si nesie pneumatika na druhom mieste Vredestein Quatrac. Dezén vyniká pôsobivými vlastnosťami na snehu a ľade. Výborne sa mu darí pri aquaplaningu. Ponúka dobrý handling na mokrej aj suchej vozovke vrátane nízkeho valivého odporu.

Vybrať e-shop

Značka Goodyear nie je na stupni víťazov žiadnym prekvapením. Nadväzuje na svoj predchádzajúci dezén Vector 4Seasons 2, ktorý mal skvelé výsledky na poli celoročných pneu. Vector 4Seasons 3 vynikol ako najlepšia pneu v jazde na snehu. Má výborný handling na mokrom aj suchom povrchu. Jedinou slabinou môže byť vyššia obstarávacia cena.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh
Hankook H750 Kinergy 4S 2
 

príkladné 2 1 2+
Vredestein Quatrac Pro
príkladné 2+ 1- 2+
Goodyear Vector 4Seasons 3
príkladné 2 2+ 1
4. Bridgestone Weather Control A005 Evo
príkladné 2+ 1- 2
5. Michelin CrossClimate+
 

príkladné 2+ 2 2+
6. Falken EuroAll Season AS210
 

dobré 2- 2 2+
7. Continental AllSeasonContact
 

uspokojivé 2- 2 1
8. Nokian SeasonProof
 

uspokojivé 2- 3+ 1-
9. Kumho HA32
uspokojivé 2- 2 3+
10. Toyo Celsius
podmienene
odporúčané
3+ 3 2
11. Nankang Cross Seasons AW-6
neodporúčané 3+ 4+ 1-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-215-60-r-16-18596331.html