Test celoročných pneumatík 205/55 R16 AutoBild 2017

26.11.2017

Všetko v jednom, dážď, sneh, ľad aj rozpálený asfalt za každého ročného obdobia. Presne toto musia zvládnuť celoročné pneumatiky, aby mohli u vodičov uspieť. AutoBild otestoval 25 celoročných pneu v rozmere 205/55 R16.

Testy brzdných dráh a náročná bezpečnostná kontrola vo všetkých klimatických podmienkach potvrdzujú, že moderné celoročné pneumatiky sú bezpečnou a lacnou alternatívou. Aspoň teda pre vozidlá strednej triedy a nenáročných vodičov, ktorí počas roka nemajú záujem cestovať so svojim vozidlom do hôr a nejazdia na hranici možností obutých pneumatík. Z testu vzišlo, že najlepšie pneumatiky pochádzajú od výrobcov Goodyear, Michelin a Continental. Môžete s nimi bezpečne v každom ročnom období bez starostí spojenými s výmenou pneumatík.


Iba 10 z 25 pneumatík postúpilo do druhého testovacieho kola


Z 25 zakúpených celoročných pneumatík sa po prvom teste brzdnej dráhy 15 z nich vyradilo. Nesplnili hlavné kritérium a neobstáli v najdôležitejšom teste brzdnej dráhy na mokrom povrchu. Po kvalifikačnom kole zostalo len desať pneumatík, ktoré sa počas leta znovu otestovali pri jazde a brzdnej dráhe na mokrých a suchých svahoch vrátane testu ekonomickosti, teda dojazdu pneumatiky na 10 000 km. Posledný test je dôležitý na posúdenie najazdených kilometrov a kontrolu nákladov.

Víťaz celého testu Goodyear Vector 4Seasons 2 dostal známku "príkladný" a zo všetkých testovaných pneu presvedčil najlepšími jazdnými vlastnosťami za každých poveternostných podmienok. Z ďalších predností Auto Bild uvádza výbornú priľnavosť pri jazde na snehu, dynamickú jazdu na mokrom povrchu, nízky valivý odpor a komfortnú jazdu. Naopak jeho jedinou slabinou je priemerný počet najazdených kilometrov. Tu je dobré porovnať cenu s konkurenciou, ktorá za podobný výkon môže ponúknuť vyšší kilometrový nájazd.

Vybrať e-shop

Druhý Michelin CrossClimate+ v teste ukázal vyrovnaný výkon. V zime ponúka výborný výkon na suchom a mokrom povrchu s vysokou presnosťou riadenia a taktiež dynamické jazdné správanie na suchých svahoch. Môže sa pýšiť najkratšou brzdnou dráhou na mokrých a suchých cestách. Rovnako ako víťaz dostal známku "príkladný". Jedinou uvedenou slabou stránkou je horšia ovládateľnosť na zasneženom povrchu.

Vybrať e-shop

Na tretej priečke, tiež s označením "príkladný", sa umiestnil Continental AllSeasonContact. Oslnil s novým celoročným dezénom a výborným výkonom. Continental sa v minulosti nevenoval vývoju celoročných pneu, no teraz sa stáva lídrom aj v tomto segmente. Pneumatika má príkladné jazdné vlastnosti na zasnežených a mokrých svahoch a zaručuje stabilnú jazdu za suchého počasia. Jeden z najlepších výkonov v disciplíne brzdných dráhach za všetkých poveternostných podmienok a úsporný valivý odpor. Slabšou stránkou je vyššia cena a priemerný nájazd.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh Prevádzkové
náklady
Goodyear Vector 4Seasons 2
príkladné 2 1- 1- 2+
Michelin CrossClimate+
 

príkladné 2+ 2+ 2 2+
Continental AllSeasonContact
 

príkladné 2 1- 1- 2-
4. Kleber Quadraxer
dobré 2- 2- 1- 1
5. BFGoodrich G-Grip All Season 2
dobré 2- 2- 2+ 1
6. Nexen N'Blue 4 Season
uspokojivé 2- 2 2+ 3+
7. Pirelli Cinturato All Season Plus
 

uspokojivé 2- 2 2 2-
8. Vredestein Quatrac 5
uspokojivé 2 2 3+ 2+
9. Hankook H750 Kinergy 4S 2
 

uspokojivé 2- 2- 2- 2-
10. Apollo Alnac 4G All Season
podmienene
odporúčané
2- 2- 3 2-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2017-205-55-r-16-12650883.html