Test celoročných pneumatík 195/65 R15 AutoBild 2018

27.9.2018

Pneumatiky do každého počasia vás ušetria nepríjemnej činnosti, a to prezúvania z letných na zimné a naopak. Redaktori AutoBildu vo veľkom teste 27 celoročných pneumatík vo veľkosti 195/65 R15 otestovali, ktoré sa naozaj dajú odporučiť pre vaše vozidlo.

Tento aktuálny test 27 celosezónnych pneumatík dokazuje, že je možné veriť "alternatívnym typom". V porovnaní s čisto zimnými pneumatikami sa celoročným plášťom nedarilo vôbec zle. Do mesta a na výlety po nízkych horách sú plne dostačujúce. Na mokrej vozovke sú celoročné pneumatiky na rovnakej úrovni ako zimné, a to aj pri nízkych teplotách. Na slnku majú oproti zimným pneumatikám jasné výhody, pokiaľ ide o priľnavosť a manipuláciu. Ďalšie výhody sú zrejmé: žiadna polročná výmena pneumatík, žiadna druhá súprava pneumatík, žiadne náklady na skladovanie. To šetrí čas aj peniaze, ktoré potom môžu byť rozumne investované do dobrej súpravy celoročných pneumatík.


Ako sa testovalo?


V hlavnej časti testu museli splniť všetky testované celoročné pneumatiky dve brzdové skúšky. Boli merané brzdné dráhy na mokrom a suchom povrchu, vždy z rýchlosti 100 km/h. Do posledného kola sa dostalo iba desať pneu s najkratšími brzdnými dráhami. Pri pneumatikách, ktoré sa dostali do finále, sa ďalšie testy zamerali na vlastnosti, ako je bezpečnosť (aquaplaningu), manipulácia za rôznych podmienok vozovky a vhodnosť na ľad a sneh. Posledná skúška testovala správanie pri odieraní, ktoré bolo dôležité pre kontrolu prevádzkových nákladov.

"Príkladné", tak toto označenie si nesie víťaz celého testu. Síce je tento dezén zlatý po prvýkrát, stihol sa už umiestniť dvakrát na tretej priečke v rozmere 225/45 R17 a taktiež v rozmere 175/65 R14. Vodičom sa potvrdzuje, že Vector 4Seasons 2 je kvalitný naprieč všetkými vyrábanými rozmermi. Značka Goodyear si vďaka tomuto dezénu začala budovať silné postavenie medzi celoročnými pneumatikami. V hodnotení má body za výborné vlastnosti v lete aj v zime, dobrú trakciu pri každej teplote a celkovú šetrnosť k životnému prostrediu.


Vynikajúce výsledky naprieč všetkými disciplínami si vyžadujú pozornosť každého vodiča, ktorý chce mať bezpečné obutie po celý rok.

Vybrať e-shop

Na druhú priečku sa dostal dezén AllSeasonContact od výrobcu Continental. Rovnako dostal hodnotenie "príkladné", vďaka takmer totožným výsledkom, ako mal víťaz testu. Dezén vyniká vďaka svojej špeciálnej zmesi, ktorá zaručuje priľnavosť v zime na mokrých aj zasnežených cestách. V teste opotrebenia je taktiež na špici testovaných pneu, iba na suchom povrchu má svoje rezervy.


Adaptabilná celoročná zmes, flexibilný profil a energeticky optimalizovaná konštrukcia pre celosezónnu jazdu stavia Continental AllSeasonContact na vrchol pyramídy celoročných pneumatík.

Vybrať e-shop


Tretie miesto:

Nokian WeatherProof

Dezén WeatherProof vybojoval tretie miesto a bol hodnotený známkou "dobrý". Vďačí za to predovšetkým najlepším výkonom v jazde na zamrznutej a snehovej pokrývke, dobrý bol tiež v teste valivého odporu a skúške v aquaplaningu. Slabou stránkou je priľnavosť na mokrom povrchu a menší kilometrový nájazd.


Nový koncept radu Nokian Weatherproof poskytuje prvotriednu bezpečnosť a trvanlivosť pre celoročné použitie. Dobrá voľba pre vodičov, ktorí chcú od celoročných pneu rovnako spoľahlivé obutie na hory, na aké sú zvyknutí pri zimných pneumatikách.

Vybrať e-shop


Tabuľka s výsledkami testu


Dezén Vybrať e-shop Hodnotenie
AutoBild
Sucho Mokro Sneh Prevádzkové
náklady
Goodyear Vector 4Seasons 2
príkladné 2 2+ 2+ 2+
Continental AllSeasonContact
 

príkladné 2- 2+ 2+ 2+
Nokian WeatherProof
dobré 2- 2- 1- 2-
4. Michelin CrossClimate+
 

dobré 2 2- 2- 1-
5. Hankook H750 Kinergy 4S 2
 

dobré 2 2 2- 2-
6. Falken EuroAll Season AS210
 

uspokojivé 2- 2- 2+ 2+
7. Vredestein Quatrac 5
uspokojivé 2 2- 2 2
8. Nexen N'Blue 4 Season
 

uspokojivé 2- 3+ 2 2
9. Pirelli Cinturato All Season Plus
uspokojivé 2- 3+ 2 3
10. Bridgestone Weather Control A005 Evo
neodporúčané 2 2+ 3- 2-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2018-195-65-r-15-14106041.html